WARSZTATY PATRIOTYCZNO-EDUKACYJNE w GBP w HACZOWIE ORAZ FILIACH

WARSZTATY PATRIOTYCZNO-EDUKACYJNE w GBP w HACZOWIE ORAZ FILIACH
2-10-2019 No Comments blog Grażyna Serafin
PorozmawiajMY

Dnia 26 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie oraz filiach odbyły się warsztaty literackie i patriotyczne dla dzieci i młodzieży. Warsztaty przeprowadziła znana pisarka i dziennikarka, Pani Monika Sawicka. Zaprosiliśmy Panią Monikę, ponieważ jej forma pracy, doskonale wpisuje się w ogólnopolską akcję „PorozmawiajMY! Proszę”, do której zakwalifikowała się również biblioteka w Haczowie. Jednym z kilku zadań wynikających z regulaminu projektu jest zaproszenie do rozmów na tematy aktualne, ważne i ciekawe, promowanie kultury wypowiedzi i otwartości na dialog, pomimo możliwych różnic, wprowadzenie nowych, ciekawych form pracy z książką.

Pani Monika zaczynając spotkanie z młodymi uczestnikami pt. „Moja książka marzeń” wypowiedziała  następujące słowa: Każdy z nas o czymś marzy, czegoś pragnie, do czegoś dąży. Każdy wyznacza cele, nazywając je celami lub marzeniami. Podczas warsztatów będziemy tworzyć własną KSIĄŻKĘ MARZEŃ, bo wizualizacja zawsze sprawia, że stają się one bliższe i bardziej realne, wręcz na wyciągnięcie ręki. Książka marzeń zostaje w Bibliotece, by po kilku latach jej twórcy mogli przyjść i skonfrontować swoje obecne marzenia z poprzednimi i być może uzupełnić puste strony o nowe marzenia.

Kolejne warsztaty patriotyczno-edukacyjne przebiegały pn. „Kto Ty jesteś? – Polak mały” mają na celu głównie : budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących ten szczególny skrawek Ziemi zwany „Ojczyzną”, poznanie symboli narodowych, poznanie historii Polski z okresu zaborów, odzyskania niepodległości, słuchanie wierszy, opowiadań z elementami historii Polski, utrwalenie wizerunku godła Polski, utrwalenie Hymnu, wyrażanie zdobytej wiedzy za pomocą działalności artystycznej: plastycznej, ruchowo-werbalnej, bogacenie słownictwa związanego z wartościami patriotycznymi.

Tuż po zakończonych warsztatach odbyło się spotkanie autorskie z Panią Moniką, w którym mogła uczestniczyć również młodzież. Spotkanie było okazją do poruszania trudnych tematów takich jak: trudne wybory życiowe, praca, zerwana przyjaźń, przemoc w rodzinie, samotność, bezradność, agresja i wszystko co się z tym wiąże. Pomimo trudnych tematów, a być może właśnie dlatego toczone dyskusje były bardzo twórcze i dające przestrzeń do przełamania takich barier jak: wstyd, trema, skrępowanie i lęk przed kompromitacją. Wbrew pozorom nie było to typowe spotkanie autorskie. Uczestnicy spotkania byli mile zaskoczeni, ponieważ przekonali się, że rozmowa prowadzona wokół książki może być niejednokrotnie ciekawym punktem wyjścia do poruszania różnych, ważnych  i trudnych tematów.

Chociaż PozmawialiśMy sobie bardzo spontanicznie, to jednak poruszyliśmy bardzo poważne, życiowe tematy, takie które wybrali sobie sami  uczestnicy spotkania. Okazuje się, że „Warto Rozmawiać”.

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *