NOC BIBLIOTEK W JABŁONICY POLSKIEJ

NOC BIBLIOTEK W JABŁONICY POLSKIEJ
24-10-2019 No Comments blog Grażyna Serafin

Noc bibliotek w Jabłonicy Polskiej

5 października 2019 r miała miejsce V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, Biblioteka w Jabłonicy Polskiej również w tym roku przyłączyła się do tego święta bibliotek i promowania czytelnictwa. W tym roku przebiegała ona pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język” Trzeba pamiętać, że biblioteka jest instytucją, która jednoczy mieszkańców i działa ponad podziałami.

Nasze tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od przeczytania wiersza Joanny Mueller – „Wierszowiołzałki”, która pochodzi z książki „Piraci dobrej roboty”. W nawiązaniu do tego wiersza rozpoczęliśmy dyskusję, na temat czytania książek i ogromnych zalet, jakie nam ono przynosi a przede wszystkim nawiązywanie więzi między ludźmi.. Następnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę, która dotyczyła oczywiście książek i ich budowy. Dzieci świetnie poradziły sobie z wypełnianiem poszczególnych wierszy krzyżówki, odpowiedzi na pytania nie sprawiały im większych trudności. Następnie głośno odczytały jej hasło: „czytanie łączy”.

W dalszej części spotkania wspólnie przeczytaliśmy książeczkę biograficzną Marcina Wichy: „ Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”  z serii „Poczytaj ze mną” wydawnictwa Egmont. Wyjaśniliśmy sobie, co to jest biografia i czego dotyczy oraz wymienialiśmy znane książki biograficzne. Wysłuchaliśmy ciekawą historię Sebastiana, który urodził się w rodzinie wampirów, jednak różnił się od swoich rodziców i przez cały czas poszukiwał swoich zdolności i talentów. Dzieciom bardzo się spodobała ta historia. Bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące kolejnych losów bohatera. Zrozumiały, że każdy z nas jest trochę inny, ale wiele również nas łączy i to jest właśnie największy urok naszego świata

W drugiej części akcji nasi uczestnicy mieli możliwość obejrzenia filmu familijnego „Ptyś i Bill”, – który został nakręcony na podstawie komiksu „Ptyś i Bill” (wydawnictwo Egmont) w reżyserii A. Charolta i F. Magniera.

Od organizatora akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej biblioteka otrzymała książki o szukaniu wspólnego języka, które zostały wykorzystane w tej akcji i dostępne są również dla naszych czytelników:

Marcin Wicha: „ Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”, komiks „Ptyś i Bill” oraz M. Utnik-Strugała, M. Piątkowska ; „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”

 

Na zakończenie spotkań uczestnicy otrzymali słodkie upominki oraz pamiątkowe zakładki do książek z logo akcji Noc bibliotek. Dziękuję za tegoroczne spotkanie i do zobaczenia za rok.

 

 

 

Marzena Kielar

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *