SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI W HACZOWIE

21-11-2022 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Maria Stauber- Musisz tam wrócić

Dnia 8 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskutowaliśmy na temat książki Marii Stauber pt. „Musisz tam wrócić”. Jest to historia młodzieńczej przyjaźni Lusi Gelmont i Zuzanny Ginczanki, poetki i satyryczki z kręgu Skamandra i „Szpilek”. Zuzanna Ginczanka odznaczała się wyjątkowym talentem, silnym charakterem i zachwycała wszystkich wyjątkową urodą, zwaną przez niektórych egzotyczną.

Naszym skromnym zdaniem jest to powieść biograficzna, albo raczej pamiętnik o matce i jej przyjaciółce, którym przyszło przeżyć piękny czas dzieciństwa, zanim zastało ich piekło wojny. Córka, czyli narratorka powieści po wielu latach od zakończenia wojny odbywa sentymentalną podróż w czasie. Prowadzi w tej książce rozmowę z matką, która urodziła się w Równem koło Lwowa, w którym wielokulturowość była czymś zwyczajnym, a ludność wiodła spokojne życie, aż do czasu. Skomplikowana sytuacja tuż przed zakończeniem wojny sprawiła, że młoda, dobrze zapowiadająca się poetka ginie z rąk gestapo w wieku zaledwie 27 lat. Zdołała jednak wydać tylko jeden tomik poezji -” O centaurach”, który w środowisku artystycznym zebrał same pochlebne recenzje i wróżył poetce świetlaną przyszłość.

Autorka porusza tutaj bardzo smutne i trudne tematy, ale pomimo to, książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem i nie odczuwa się przytłaczającego przygnębienia. Maria Stauber  z wyjątkową sobie delikatnością i empatią opisuje losy przedwojennych bohaterów i dzięki ich przebogatej historii życia możemy poznać całą plejadę przedwojennych artystów, poetów, pisarzy, muzyków i ludzi nauki.

Z ogromną przyjemnością polecamy lekturę, zwłaszcza tym, którzy są wolni od uprzedzeń i chętnie czytają biografie sławnych i ciekawych ludzi.

Grażyna Serafin