NARODOWE CZYTANIE w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie

NARODOWE CZYTANIE w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie
26-09-2018 No Comments blog Monika Filak
                                                                                                                 

Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie wraz z Filiami po raz siódmy zainicjowała i  przeprowadziła akcję Narodowego Czytania. Tegoroczna edycja przybrała nieco odświętny charakter, ponieważ w 2018 roku obchodzimy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą.

Obcowanie z tak wybitnymi dziełami literackimi, jakie zostały wytypowane do tegorocznej edycji Narodowego Czytania, wymagają równie pięknej oprawy, dlatego też specjalnie na tę okoliczność, przygotowany został bogaty program artystyczny, którego poszczególne wydarzenia rozgrywały się w otoczeniu dawnego dworu Haczowskiego, usytuowanego na wzniesieniu, z którego roztacza się widok na malowniczy, wiejski krajobraz. Również  bibliotekarze pracujący  w filiach zadbali o odpowiedni wystrój sali, przygotowali stroje, ustawili symboliczne rekwizyty, opracowali scenariusze tak, aby przygotowany program oprócz utworów upamiętniających bohaterskie czyny Polaków, walczących w obronie Ojczyzny na wszystkich frontach świata, uchwycił przede wszystkim przesłanie, jakie niesie Idea Narodowego Czytania, które to służy przede wszystkim popularyzacji znaczących, polskich dzieł literackich, wzmacnianiu wspólnej tożsamości, a także promocji kultury żywego słowa.

Literatura polska jest prawdziwą szkołą uczuć patriotycznych, która niemal od samego początku wyrażała głęboką troskę o losy ojczyzny, tworzyła wzorce osobowe prawdziwego patrioty i obywatela. Tak więc starając się sprostać temu zadaniu, staraliśmy się, by na spotkaniu była obecna literatura narodowa, głośne czytanie, muzyka, tańce jak na bal w powieściowych Odolanach przystało.

Stefan Żeromski polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany sumieniem Polskiej Literatury tak pisał w Przedwiośniu: dwie są tylko na ziemi sprawy nieśmiertelne i nie podlegające zepsuciu śmierci: wiekuisty powrót kwiatów na wiosnę i odtworzenie ich powrotu na ziemię w wierszach poetów. Poeci, chociaż są nieśmiertelni dzięki swej sztuce, nie potrafią z daleka patrzeć na losy swojej ojczyzny, ponieważ są najwybitniejszą grupą ludzi, która swoim myśleniem wybiega w przyszłość. Poczuwają się do odpowiedzialności za ojczyznę, tylko oni swoimi dziełami mogą zmusić ludzi do głębszego rozważania na temat znaczenia słowa patriotyzm.

Mikołaj Rej z Nagłowic herbu Oksza – polski poeta i prozaik renesansowy, tłumacz, a także polityk i teolog ewangelicki, wójt urzędowski, poseł na Sejm I Rzeczypospolitej, choć nie był humanistą w naukowym rozumieniu tego słowa, zawdzięcza się mu upowszechnienie idei humanitas w polskiej kulturze: podkreślał, iż Patriotyzm to wielkie słowo, wielkie, a zarazem bliskie sercu każdego człowieka i obywatela. Oznacza umiłowanie kraju ojczystego, rodzinnej ziemi, a także gotowość poświęcenia się dla własnego narodu.

Składam najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia Narodowego Czytania w gminie Haczów, przede wszystkim miłym gościom, uczestnikom, którzy przyjęli zaproszenie i spontanicznie  przybyli na Narodowe Czytanie.

Dziękuję wszystkim pracownikom bibliotek, ponieważ to bibliotekarze, którzy na co dzień pracują z czytelnikami i z książką najlepiej wiedzą czym jest popularyzacja czytelnictwa i literatury rodzimej, kultywowanie tradycji narodowych i wzmacnianie wspólnej tożsamości, zwłaszcza lokalnej, niezależnie od miejsca i czasu.

Szanowni Państwo chcemy, aby ten patriotyczny i świąteczny nastój wynikający z Narodowego Czytania w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości RP towarzyszył nam na każdy dzień, dlatego też przytoczę w tym miejscu słowa Stefana Żeromskiego, które brzmią jak modlitwa w intencji Ojczyzny naszej:

„Ciebie jedną kocham, cudowna, rodzinna ziemio. Bądź błogosławiona,

stworzona dla nas, abyś wspierała dusz naszych słabość, abyś powiększała uczuć małość, piękna, dobra, umiłowana karmicielko ziemio…”

                                                                                                         

                                                                                                                                                                                                                                               Grażyna Serafin   

                                                                                                                                                                                                                                               dyrektor GBP w Haczowie

                                                                                                            

                                                                                               

 

  

SONY DSC

 

 

 

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *