„ UPRAWA ZIÓŁ W OGRODZIE PRYDOMOWYM”

„ UPRAWA ZIÓŁ W OGRODZIE PRYDOMOWYM”
28-02-2017 No Comments blog Monika Filak

23 lutego w GBP w Haczowie-  Filia Biblioteka Publiczna w Jabłonicy Polskiej odbyło się szkolenie na temat uprawy ziół w ogródkach przydomowych. Referat wygłosiła Pani Magdalena Ignaczyńska, która na co dzień pracuje w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Brzozowie.  Prelegentka przekazała nam cenne informacje na temat przygotowania podłoża pod uprawę ziół,  metod pielęgnacji roślin, sposobu suszenia, a także zasad przechowywania suszu w warunkach domowych. Przypomniała nam, że w ogródku ziołowym można sadzić zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie. Zioła jednoroczne (bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek, ogórecznik, trybula) musimy dosadzać każdego roku, gdyż nie przetrwają zimowych mrozów. Także zioła wieloletnie (estragon, koper włoski, lawenda, lubczyk, mięta, rozmaryn)- często przemarzają w zimie. Natomiast (rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek) mogą rosnąć wiele lat na tym samym miejscu. Wszystkie rośliny zielarskie wymagają przycinania, gdy przekwitną lub zaczną się nadmiernie rozrastać. Pani Magdalena przygotowała również prezentację multimedialną na temat zastosowania ziół w gospodarstwie domowym pt: Zioła jako dodatek o wyjątkowych walorach smakowych, ale również jako o naturalne źródle witamin i mikroelementów.

Uczestnicy spotkania chętnie dzielili sie doświadczeniami w zakresie uprawy roślin zielarskich,  ich dość powszechnym zastosowaniu w ziołolecznictwie i kosmetyce. Nie zabrakło również uwag, że w stosowaniu ziół  na co dzień należy zachować umiar.

Pani Magdalena wygłosiła również dodatkowy referat na temat zagrożeń wirusem ptasiej grypy H5N1. Ptasia grypa to choroba, na którą zapadają głównie ptaki, jednak w niektórych przypadkach do zakażenia może dojść także u ludzi. Jednak przestrzeganie określonych zasad pozwala uniknąć infekcji. Pani Magdalena wyjaśniła, jakie są przyczyny i objawy ptasiej grypy? Jak można się nią zarazić? Jak uniknąć zakażenia?

Dziękujemy wszystkim gościom, za tak liczne przybycie na spotkanie, które odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że Pani Magdalena jeszcze nie raz odwiedzi naszą bibliotekę i przygotuje równie ciekawy referat, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Jabłonicy Polskiej.

                                                                                                                             Grażyna Serafin

 

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *