Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Bibliotece w Jabłonicy Polskiej

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Bibliotece w Jabłonicy Polskiej
24-04-2018 No Comments blog Monika Filak

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Jego celem jest rozpowszechnianie książek oraz wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych.

GBP w Haczowie filia w Jabłonicy Polskiej włączyła się do obchodów tego święta i w dniu 9 kwietnia zorganizowała spotkanie , na które przybyły dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej wraz z opiekunem Panią Grażyną Słowik.

Na początku dzieci zostały zapoznane z historią Dnia Książki dla Dzieci i jego obchodami w Polsce i na świecie. Porozmawialiśmy o ulubionych książkach i ich bohaterach oraz o budowie książki i etapach jej powstawania.

Przedszkolaki obejrzały krótki film: „Dlaczego? Po co? Jak? –Książki”, a następnie wysłuchały wiersza Magdaleny Tokarczyk: „Jak powstaje książka”, Dzieciaki doskonale przyswoiły sobie trudne terminy związane z książką np. kapitałka, wyklejka, grzbiet, introligator, ilustrator.

Słuchając kolejnego wiersza pt.: „Biblioteka” Olgi Adamowicz, odczytanego przez bibliotekarza dzieci dowiedziały się co to jest za instytucja i do czego służy. Poznały pracę bibliotekarza i zasady korzystania z księgozbioru. Zwiedzając bibliotekę i oglądając książki na półkach zadawały liczne pytania. Dzieci świetnie poradziły sobie z odpowiedzią na pytanie jak należy dbać o książki i dlaczego warto je czytać. Później obejrzały film animowany „Swinka Peppa – biblioteka”.

W drugiej części spotkania  dzieci wykonały piękne i oryginalne zakładki do książek a na koniec otrzymały słodki upominek.. Nasze spotkanie przebiegło w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Dzieci żegnając się zapewniły o swoich częstszych wizytach w bibliotece w przyszłości.

 

Marzena Kielar

 

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *