EWA CIELESZ -SPOTKANIE AUTORSKIE

EWA CIELESZ -SPOTKANIE AUTORSKIE
25-04-2018 No Comments blog,DKK Monika Filak

19 kwietnia w GBP w Haczowie odbyło się kolejne spotkanie autorskie zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tym razem gościliśmy Panią Ewę Cielesz, autorkę książek obyczajowych, tomików poezji dla  dzieci i dorosłych, nauczycielkę, scenarzystkę, instruktorkę teatralną. Gościliśmy również Panią Małgorzatę Augustyn, wojewódzką koordynatorkę i moderatorkę DKK na Podkarpaciu, która przybyła do GBP w Haczowie w ramach współpracy w realizacji projektu, tworzonego przy Instytucie Książki w Warszawie.

Na uwagę zasługuje fakt, że zaproszona przez nas pisarka swoją pasję do pisania dzieli z drugim zamiłowaniem, jakim jest teatr. Stara się ona zaszczepiać w innych miłość do tego miejsca. Daje temu wyraz poprzez konkretne działania. Na co dzień prowadzi bowiem kilka grup teatralnych w różnych kategoriach wiekowych. Profesja reżysera teatralnego dwukrotnie przyniosła Ewie Cielesz nagrodę Grand Prix na Festiwalu Małych Form Teatralnych. Zaprosiliśmy Panię Ewę do nas, ponieważ jest lubianą pisarką o stale rosnącej popularności. Poznaliśmy jej twórczość za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej „Córka cieni”, na którą składają się pozycje: „Siedem szmacianych dat”, „Obce matki”, a także „Burza przed ciszą”. Trylogia przedstawia ukazane na tle wojny losy tytułowej bohaterki Julianny. Wielu czytelników przyznaje, że odnajduje w tych powieściach historię bliskich członków rodziny, którzy doświadczyli okrucieństwa tamtych wydarzeń historycznych.

Zamiłowanie do teatru, literatury, poezji, niezwykła wrażliwość na piękno przyrody, to wszystko sprawia, że opisy miejsca, czasu i akcji powieści są nacechowane, dźwiękiem, kolorem, zapachem, magią, intrygującym napięciem i szczyptą sytuacji komediowych.

Pani Ewa ciekawie opowiadała o swoich pasjach, zainteresowaniach, planach, jednocześnie  odpowiadając na zadawane pytania. Była mile zaskoczona tym, że zebrało się tak liczne grono osób, które swobodnie rozmawiały nie tyle o jej twórczości, ile o literaturze i kulturze żywej i obecnej w przestrzeni publicznej. Ponadto była zauroczona pięknem przyrody i niezwykłą gospodarnością mieszkańców naszego regionu. Dlatego też z niekłamanym uznaniem i podziwem podkreśliła, że jest pod wrażeniem otwartości i życzliwości osób poznanych podczas wieczoru autorskiego w Haczowie. Przed spotkaniem w bibliotece z radością odwiedziła Parafialny Kościół zabytkowy, o którym wiele słyszała i zapragnęła zwiedzić najstarszy, największy i najlepiej zachowany gotycki kościół drewniany konstrukcji zrębowej w Europie.

Z uwagą obejrzała także wystawę zorganizowaną w Sali Tradycji GOK i W i nie kryła szczerego wzruszenia, widząc tyle przepięknych dzieł artystycznych, szczególnie wyrobów rękodzielniczych, które są przykładem na zachowanie i kultywowanie rodzimej kultury i tradycji ludowej. Są to produkty tworzone z pasją, poświęceniem i niezwykłą dokładnością, wyjątkowe i unikalne, bo tworzone przez osoby obdarzone niezwykłym talentem i pasją, dla których wytwarzanie rękodzieła jest przyjemnością, oderwaniem się od szarej codzienności.

Celowo dotykam tek kwestii, ponieważ po raz kolejny przekonaliśmy się, że takie spotkania integrują mieszkańców i są doskonałą okazją do promocji naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przybyć na spotkanie autorskie, które jest jedną z form działania na rzecz upowszechniania kultury i czytelnictwa w naszym środowisku lokalnym.

 

Grażyna Serafin

 

 

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *