Wizyta studyjna w zakopiańskich instytucjach kultury, tradycji i folkloru.

14-11-2023 No Comments Nowości Grażyna Serafin

26 i 27 października odbyliśmy dwudniową wizytę studyjną do Zakopanego. Zakopiańska Mediateka, która była punktem numer jeden na naszej mapie turystycznej, zachwyciła wszystkich uczestników swoją nową i nowoczesną siedzibą. Multimedialna Mediateka zajmuje poddasze byłego, odremontowanego budynku głównego dworca. Jest to nowoczesna biblioteka z wygodnymi miejscami do pracy indywidualnej (tzw. strefa ciszy), stanowiska komputerowe oraz miejsce spotkań. W jej zbiorach znajdują się nie tylko tradycyjne książki, ale także filmy, audiobooki, płyty muzyczne i gry planszowe. W tym miejscu odbył się w lipcu br. 8. Zakopiański Festiwal Literacki. Jest to miejsce, którego celem jest integracja społeczności ze wszystkich grup wiekowych, a w szczególności młodych osób. Do tego służą poszczególne strefy: czytelnia, bawialnia, strefa ciszy, strefa gier planszowych, a także sala wykładowo-konferencyjna.

Zwiedziliśmy ponadto siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego, której filią jest wyżej wspomniana Mediateka. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Najstarszy Dom Ludowy Drewniany, Skansen budownictwa podhalańskiego (Chochołów, Bachledówka). Wysłuchaliśmy także ciekawej prelekcji w Izbie Regionalnej, połączonej z prezentacją stroju góralskiego, instrumentów muzycznych, ciekawostek z życia społecznego i kulturalnego.