Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
25-04-2024 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Trochę historii

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronę własności intelektualnej poprzez prawa autorskie. Pierwszy raz obchodzono je w 1995 roku. Data tego święta to 23 kwietnia. Wybrano ją jako symboliczną dla literatury światowej, ponieważ w tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na tę samą datę przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, takich jak Maurice DruonHalldór LaxnessVladimir NabokovJosep Pla i Manuel Mejía Vallejo. W Hiszpanii Światowy Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 roku obchodzony jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W Katalonii jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. 

Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. 

W naszej Bibliotece również obchodziliśmy Światowy Dzień Książki wspólnie z przedszkolakami z Ochronki Św. Józefa w Haczowie. Panie bibliotekarki przygotowały krótką prezentację na temat powstawania, sposobów wypożyczania i poszanowania książek. Dzieci przepięknie odpowiadały na pytania, śpiewały okolicznościowe piosenki i malowały zakładki.

Dziękujemy siostrze Ewie, dyrektorce Ochronki św. Józefa w Haczowie, oraz Paniom wychowawczyniom za przybycie i aktywną współpracę z biblioteką.

Dyrektor GBP w Haczowie

Wraz z pracownikami

o autorze