ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
26-04-2023 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Dnia 21 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie po raz kolejny obchodziliśmy wspólnie z miłośnikami książek i biblioteki „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”.

Kilka słów tytułem historii tego święta.

Obchodzone na całym świecie święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W 2008 roku Polska Izba Książki, inicjator obchodów tego święta w Polsce, zaprosiła wszystkie organizacje związane z książką do współpracy przy organizacji obchodów. Powstał Komitet Porozumiewawczy wspierany przez Instytut Książki. Z roku na rok w dniach wokół daty 23 kwietnia coraz więcej mówiło się i pisało o książkach, coraz więcej było imprez, konkursów i innych wydarzeń z nią związanych. W księgarniach odbywają się weekendy z różą, a także spotkania i warsztaty, które organizują także biblioteki. W niektórych regionach w obchody włączyły się samorządy i urzędy lokalne. Media wpisały tę datę w swój grafik i są aktywnym uczestnikiem obchodów. Dyskusja o książce, o wielkiej przyjemności czytania i jego niezwykłej, wszechstronnej roli dla naszego rozwoju zadomowiła się w przestrzeni publicznej i zajęła swoje należne miejsce

Również w naszej bibliotece zorganizowaliśmy lekcję biblioteczną dla dzieci z klas I SP w Haczowie połączoną z upowszechnianiem czytelnictwa, zabawami ruchowymi i śpiewaniem piosenek.

Spotkanie poprowadził Pan Bogusław Pacek, przyjaciel naszej biblioteki, który na co dzień pracuje, jako kierownik Biblioteki w Chorkówce przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu. Pan Bogusław to prawdziwy mistrz w swoim zawodzie. Znakomity konferansjer, wodzirej, bajarz i przyjaciel dzieci. Swoim uśmiechem i wrodzonym poczuciem humoru potrafi zaczarować widownię. Dziękujemy, że przyjął zaproszenie, ponieważ efekt był inspirujący. Dzieci były zachwycone, radosne, chętnie odpowiadały na pytania, śpiewały i malowały w trakcie warsztatów zachęcających do czytania książek. Całości dopełniła piękna słoneczna pogoda i róże zasadzone na klombie przy bibliotece.

Dziękujemy dyrektorowi SP w Haczowie, Panu Grzegorzowi Sobocie, Paniom Wychowawczyniom i ks. Katechecie za aktywny udział w wydarzeniu.

Do zobaczenia za rok !

Grażyna Serafin

o autorze