SPOTKANIE Z ARTYSTAMI W BIBLIOTECE W HACZOWIE

SPOTKANIE Z ARTYSTAMI W BIBLIOTECE W HACZOWIE
3-10-2022 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Szanowni mieszkańcy,

Dnia 2 października 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się wyjątkowo piękne spotkanie. Było to podniosłe wydarzenie kulturalne zorganizowane w ramach tegorocznej odsłony festiwalu Rezonanse. Mieliśmy ogromny zaszczyt i możliwość bliższego poznania niektórych festiwalowych artystów, ich muzycznych inspiracji i twórczej pracy.

Gośćmi specjalnymi byli: Jonatan Alvarado i Ariel Abramovich. Pozwolę sobie przybliżyć sylwetki artystów, aby jeszcze mocniej docenić wartość i wzniosły charakter tegoż spotkania.

Jonatan Alvarado – argentyński śpiewak, lutnista, reżyser i badacz. Studia muzyczne na współczesnej gitarze rozpoczął w konserwatorium w Mercedes (Argentyna). Następnie studiował dyrygenturę orkiestrową i kompozycję na Universidad Nacional de La Plata, a także rozpoczął prywatne lekcje śpiewu w Buenos Aires. Podczas studiów założył orkiestrę barokową, z którą prawykonał Pasję wg. św. Jana  Sebastiana Bacha, a także po raz pierwszy w Ameryce Południowej wykonał utwory Marca-Antoina Charpentiera i Domenico Scarlattiego.
Chcąc rozwijać umiejętności wokalne w dziedzinie dawnej muzyki europejskiej udał się na studia do Konserwatorium w Amsterdamie W tym czasie zainteresował się także dawnymi strunowymi instrumentami szarpanymi i rozpoczął lekcje u lutnisty i teoretyka Freda Jacobsa.
Jonatan Alvarado jest współzałożycielem zespołu Seconda Prat!ca, z którym nagrał album Nova Europa         (Ambronay 2016).
Obecnie pracuje z dr Rebeccą Stewart w rozwijaniu technik wokalnych w repertuarze historycznym i łączeniu muzyki dawnej z praktykami ustnymi, takimi jak folklor własnego kraju. Badania te doprowadziły do ​​nagrania jego debiutanckiej solowej płyty Pajarillos Fugitivos (Ayros 2018) zawierającej hiszpańskie piosenki gitarowe znalezione w źródłach niehiszpańskich, będącej owocem badań dotyczących możliwych powiązań i przemian w obrębie tradycyjnej muzyki i poezji latynoamerykańskiej.
Występował na najważniejszych festiwalach swojej specjalności, m.in. w Ambronay, Sablé, Sztokholmie i Getyndze. Współpracował z innymi muzykami i reżyserami, takimi jak Sigiswald Kuijken, Richard Egarr, Gabriel Garrido, Adrian van der Spoel i Eduardo Eguez.

 

Ariel Abramovich – studiował lutnię i vihuelę pod kierunkiem Hopkinsona Smitha w Schola Cantorum Basiliensis, a następnie we Francji u Eugenea Ferrea. W 1998 roku wraz z kontratenorem José Hernández-Pastorem założył El Cortesano, by zgłębiać hiszpański repertuar vihuelowy. W 2002 roku duet wydał pierwszy album poświęcony wyłącznie pochodzącemu z Valladolid kompozytorowi i vihueliście Estevanowi Daça. W 2009 roku powstał drugi album skupiony wokół muzyki innego, mało znanego vihuelisty, urodzonemu w Salamance Diego Pisadorowi.
W 2008 roku rozpoczął pracę nad repertuarem angielskich pieśni lutniowych z XVI i XVII w. współpracując z tenorem, Johnem Porterem, co zaowocowało realizacją nagrań Amores Pasados ​​i Secret History dla ECM z Anną Marią Friman i Jacobem Heringmanem. Ich projekt Alternative History na nowo przedstawia renesansową polifonię jako pieśń lutniową (wzorem muzyków w XVI i XVII wieku). Pomysł ten aplikuje również na grunt muzyki współczesnej wykonując teksty muzyków rockowych: Johna Paula Jonesa (Led Zeppelin), Tony’ego Banksa
(Genesis) i Stinga. Ariel Abramovich i Jacob Heringrnan wydali także Cifras Imaginarias, album z intabulacjami na dwie lutnie. Od 2013 r. z sopranistką Marią Cristiną Kiehr tworzy duet Armonía Concertada koncentrujący się wokół XVI-wiecznej muzyki Półwyspu Iberyjskiego. Niedawno rozpoczął współpracę z sopranistką Perrine Devillers nad repertuarem włoskiego Cinquecento.
Ariel Abramovich jest również aktywnym nauczycielem, prowadzi kursy mistrzowskie w konserwatoriach i szkołach i uczelniach muzycznych na całym świecie, w tym w Hiszpanii, Niemczech, Brazylii, Argentynie, USA, Czechach, Słowacji, Kolumbii, Ekwadorze i Urugwaju.

Organizatorzy spotkania:

  1. Lenartowicza 8/3
    31-138 Kraków
    kontakt@festiwalrezonanse.pl
    tel. 739 974 501

 

Spotkanie poprowadziła Pani Agata Kwiecińska. Rozmowa toczyła się w języku angielskim (nasi goście są obcokrajowcami), ale wszystko było tłumaczone na bieżąco na język polski.

Dziękujemy organizatorom spotkania za przyjazd do Gminnej Biblioteki Publicznej w Haczowie. W sposób szczególny dziękujemy artystom za przybycie,  za ciekawe informacje dotyczące życia prywatnego, artystycznego i prezentację cennych manuskryptów.

Goście byli zachwyceni odrestaurowanym budynkiem, chętnie obejrzeli biblioteczne pomieszczenia i przygotowane wystawy.

Dziękujemy także wolontariuszom za logistyczne i techniczne przygotowanie wydarzenia oraz mieszkańcom, którzy zechcieli uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu.

Dyrektor GBP w Haczowie

Grażyna Serafin

 

 

 

 

 

 

 

o autorze