Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
25-08-2023 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Dnia 18 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy powieść Agnieszki Nietresta-Zatoń zatytułowanej „Pustostan”.

Tematem powieści jest przemoc w rodzinie ze szczególnym uwzględnieniem zarówno fizycznego, jaki i psychicznego znęcania się nad kobietami począwszy od dzieciństwa poprzez małżeństwo, pracę zawodową czy relacje koleżeńskie. To nic nowego, ale temat ten wciąż intryguje i zasmuca, ponieważ rzeczy dzieją się tu i teraz w cywilizowanym świecie.  Już nie musimy pisać wypracowań na temat braku empatii i znieczulicy społecznej, bo mamy ją na wyciągnięcie ręki. Takie lub podobne odczucia towarzyszyły nam podczas dyskusji.

Agnieszka Nietresta-Zatoń zaskakuje nie tylko podejmowanym tematem, ale także ciekawym sposobem pisania. Czytelnik nie odczuwa braku prowadzenia przez narratora. Narracja zamienia się w formę dyskusji pomiędzy bohaterami powieści lub monologu wewnętrznego każdej postaci z osobna.

Autorka zadziwia także umiejętnością użycia mowy codziennej i slangu z uwzględnieniem poziomu wykształcenia lub ujawnienia trudnych cech charakteru poszczególnych bohaterów. Nawet jeżeli używa w tekście mocnych słów i ciętych dialogów to sposób przekazu nie razi, a wręcz przeciwnie dodaje autentyczności i podkreśla sens wypowiedzi lub zachowania danej osoby.

Zapraszamy do czytania tej przejmującej lektury.  

Grażyna Serafin

o autorze