MIÓD I ZIOŁA w BIBLIOTECE w JABŁONICY POLSKIEJ

MIÓD I ZIOŁA w BIBLIOTECE w JABŁONICY POLSKIEJ
27-03-2019 No Comments blog Grażyna Serafin

Miód i zioła w Bibliotece w Jabłonicy Polskiej

W dniu 14 marca 2019 r. Biblioteka w Jabłonicy Polskiej gościła Panią Jolantę Bęben – dyplomowaną zielarkę. Zaprezentowała ona uczestnikom spotkania wyroby z Gospodarstwa Pasiecznego „Miód Podkarpacki”. Mogliśmy się wiele dowiedzieć o produktach pszczelich oraz ich niezwykłych właściwościach spożywczych, odżywczych, kosmetycznych oraz leczniczych. Wśród nich znajdują się oczywiście miody oraz propolis, pyłek kwiatowy, pierzga, mleczko pszczele, jad i wosk pszczeli. Osoby spożywające produkty pszczele mają znacznie wyższą odporność na różne choroby. Przyjmując je profilaktycznie możemy uniknąć leków farmakologicznych, które mają na nasz organizm również negatywny wpływ w odróżnieniu od produktów pszczelich.

Pani Jolanta specjalizuje się w produkcji ekstraktów roślinnych, które są łączone z miodem. Bowiem miód zawiera mieszaninę enzymów, które w połączeniu z ziołami powodują wzmocnienie ich właściwości biotycznych. Wśród zaprezentowanych produktów ziołowych znalazły się m.in. : zielony orzech włoski, babka lancetowata, nagietek lekarski, dziurawiec zwyczajny, czosnek niedźwiedzi, pokrzywa, szczeć, czystek, miodunka. Dowiedzieliśmy się również o wspaniałych właściwościach octu jabłkowego na miodzie, który został już zauważony na sympozjum w Rzeszowie oraz wyróżniony przez Ewę Wachowicz.

Pani Jolanta pokazała nam na zdjęciach swoje artystyczne wyroby – unikalne w formie i wykonaniu świece z wosku pszczelego. Następnie na naszych oczach stworzyła piękną świecę w formie róży, która stanowi bardzo oryginalną dekorację. Musimy jednak pamiętać, że zapalona świeca wydziela bardzo przyjemny aromat, który uspokaja i relaksuje oraz ujemnie jonizuje powietrze, eliminuje promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia elektryczne oraz hamuje szkodliwe działanie żył wodnych

Pani Jolancie Bęben składamy serdeczne podziękowanie za przeprowadzenie tak pasjonującego spotkania i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

 

Marzena Kielar

 

Gdy Cię zmorzy: katar, grypa.

I dokucza: kaszel, chrypa.

Kiedy szukasz już pomocy,

Bo się męczysz w dzień i w nocy.

Wiedz: nie tylko te z apteki,

Lecz z pasieki to są leki.

Dadzą zdrowia oraz siły,

Bez obawy by szkodziły.

 

 

 

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *