Tydzień bibliotek 2018

Tydzień bibliotek 2018
5-06-2018 No Comments blog Monika Filak

W dniach 8-15 maja 2018 r. Biblioteki po raz piętnasty organizują „Tydzień Bibliotek,” realizując program promocji czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczne hasło programu brzmi: (DO) WOLNOŚĆ CZYTANIA.

Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie również włączyła się w realizację programu promocji czytelnictwa. W Bibliotece odbyło się spotkanie w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Haczowie. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia, były Panie z księgarni „NOVA”, z którą współpracujemy od lat i staramy się zapewnić naszym czytelnikom nie tylko nowości wydawnicze, ale przede wszystkim dbamy o upowszechnianie kultury i czytelnictwa w naszym środowisku. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach, którzy niebawem będą stanowić o przyszłości naszego narodu, przeprowadziliśmy cztery formy kulturalno-dydaktyczne, mające na celu przybliżenie historii i kultury Polski. Animatorem spotkania była Pani Beata Krawiec. Wybrałyśmy wspólnie następujące tematy lekcji pedagogicznych:

  • aktywne czytanie i słuchanie książek z morałem: (spotkanie połączone z realizacją teatrzyku- aktorami są dzieci, które wcielają się w role).
  • czy bycie innym jest gorsze: (spotkanie uwrażliwiające na temat niepełnosprawności), (czytanie książek z morałem, organizacja przedstawienia, gdzie aktorami są dzieci. Nauka języka migowego, uwrażliwianie na niepełnosprawność).
  • lekcja historyczna w tym ciekawostki historyczne o znanych Polakach- połączone z nauką o wartościach patriotycznych.
  • jak dbać o przyrodę i co to jest ekologia (w formie przedstawienia dzieci przyswajają zasady ekologiczne).
  • Dlaczego czytamy i co nam daje czytanie. Krótka historia i rozwój pisma-prezentacja

Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące, ponieważ Pani Beata zastosowała odpowiednie narzędzia dydaktyczne.  W tym wypadku były to stosowne rekwizyty: oryginalne tabliczki gliniane, hełmofony, maski gazowe, umundurowanie wojsk NATO, mundur podhalański; Cewka Tesli (miniatura tej, która jest w Centrum Nauki Kopernik). Dzieci w bezpieczny sposób zobaczyły, jak wygląda prąd i dowiedziały się, jak rozkładają się baterie i na ile lat zanieczyszczają ziemię.

Dziękujemy bardzo nauczycielom i wychowawcom, którzy chętnie odpowiadają na nasze  zaproszenia i aktywnie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Bibliotece. Dziękujemy również dzieciom, które po raz kolejny udowodniły, że są ciekawe świata i otwarte na  eksperymenty naukowe.

Zapraszamy na kolejne zajęcia w Bibliotece!

 

          Grażyna Serafin

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *