URATOWAĆ MISSY- BETH MORREY

URATOWAĆ MISSY- BETH MORREY
1-06-2022 No Comments Nowości Grażyna Serafin

 

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

 

Dnia 31 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji był jeden z najgłośniejszych brytyjskich debiutów literackich 2020 roku pod tytułem „Uratować Missy”. Autorem powieści jest Beth Morrey z zawodu producentka telewizyjna. Swoją pierwszą książkę napisała, będąc na urlopie macierzyńskim, zainspirowana ludźmi, których spotkała w parku podczas spaceru z psem.

Motywem przewodnim powieści jest samotność. Główna bohaterka ma na imię Millicent, ale najbliższe osoby zwracają się do niej po prostu Missy. Kiedy ukończyła osiemdziesiąt lat, przekonała się, iż jest zupełnie sama na świecie, pomimo posiadania własnej rodziny. Dorosłe dzieci usamodzielniły się i poszły swoją drogą. Mąż ciężko chory przebywa w hospicjum i wymaga stałej opieki lekarskiej. Przyjaciele, koleżanki i koledzy dawno odeszli. Można powiedzieć nic ciekawego i nowego, ponieważ często tak bywa życiu i trzeba się z tym osobiście zmierzyć. Jednak jest w tej powieści coś, co daje nowe spojrzenie na problem samotności, a mianowicie samotność dotykająca coraz to młodsze pokolenie ludzi, niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego. SAMOTNOŚĆ odmienia przez wszystkie przypadki, bywa okrutna i zła, ale może być także błogosławieństwem, jeżeli ją spokojne przyjmiemy i zaakceptujemy.

Powieść Pani Beth Morrey została bardzo dobrze przyjęta przez nasze czytelniczki. Jest to książka poruszająca trudne tematy, ale przybliżane lekko, delikatnie i zabawnie, co daje pozytywny odbiór. Okładka książki jest także zaprojektowana ciekawie, ma jasne, żywe kolory i ukazuje piękno kobiety pomimo upływającego czasu. Spracowana dłoń dotyka lekko włosów i układa finezyjnie modne nakrycie głowy. Na jednej ze stron, tuż za kartą tytułową, autorka umieściła przesłanie zapożyczone z wypowiedzi przypisywanej Platonowi. „Każde serce śpiewa pieśń, niepełną, dopóki inne serce nie odpowie mu szeptem”. Polecamy książkę tym, którzy zwątpili już w drugiego człowieka, w przyjaźń, bezinteresowną pomoc, ale lubią czytać książki o każdej porze roku niezależnie od okoliczności i wieku.

Grażyna Serafin

o autorze