NOWA BIBLIOTEKA

NOWA BIBLIOTEKA
16-02-2022 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Szanowni mieszkańcy Gminy Haczów,

Z ogromną radością informujemy wszystkich Państwa, że siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Haczowie została przeniesiona do nowego budynku. Książnica Haczowska, bo tak należy określić bogaty i sukcesywnie uzupełniany księgozbiór gminnej biblioteki zyskała nowe, nowoczesne i przestrzenne pomieszczenia dzięki realizacji projektu pod nazwą „Rewitalizacja Dworu w Haczowie”. Zostały wykonane ciężkie i misterne prace budowlane w zabytkowym XVII w. Dworze. Wykonano roboty budowlane, instalacyjne, w tym instalacje wod-kan oraz konserwatorsko – restauratorskie w najstarszej części dworu, gdzie została pięknie i profesjonalnie odtworzona zabytkowa polichromia.

Książnica jest miejscem, w którym z ogromną pieczołowitością przechowuje się zgromadzony księgozbiór, czyli materiały biblioteczne obejmujące wydawnictwa nieperiodyczne (książki i broszury) i wydawnictwa periodyczne (gazety i czasopisma) polskie i zagraniczne.

W obecnym czasie książki wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, zarówno te w tradycyjnej formie papierowej, ale również ebooki (książka, publikacja elektroniczna), audiobooki (książka mówiona), synchrobooki, czyli książki, które można słuchać i czytać na przemian. Piszemy o tym dlatego, że w bibliotece w Haczowie również można skorzystać z zasobów biblioteki cyfrowej,  ponieważ wykupiliśmy roczny dostęp do platformy Legimi.

Wbrew temu, co podają media publiczne powołujące się szacunkowe dane statystyczne wykazujące spadek czytelnictwa w Polsce, my z ogromną radością i pełną satysfakcją podajemy do ogólnej wiadomości Państwa informację, że w roku 2021 Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie wraz z filiami odnotowała 28 514 odwiedzin i 43 084  wypożyczeń oraz udzieliła 917 informacji, stosując przy tym zalecane obostrzenia sanitarne. Myślę, że warto było poświęć czas osobom, które z ogromną przyjemnością przychodzą do Biblioteki, czytają książki, biorą udział w dyskusji, spotkaniach autorskich i to właśnie dla nich i dzięki nim z taką przyjemnością dzielimy się z Państwem dobrymi wiadomościami na temat czytelnictwa w Gminie Haczów. Dziękujemy wszystkim, którzy pragną kontynuować i upowszechniać czytelnictwo, piśmiennictwo w swoich środowiskach lokalnych. Dziękujemy naszym czytelnikom i wszystkim mieszkańcom gminy za to, że chcą kultywować szczytne idee, promować dzieła wybitnych twórców i pisarzy, a tym samym zachować cenne wartości, utrwalić tożsamość narodową, ocalić tradycje lokalne i z pełną odpowiedzialnością przekazywać je następnemu pokoleniu Polaków.

Prezentujemy kilka zdjęć oddających piękno odremontowanego DWORU oraz zamieszczamy kilka cytatów o książce i czytaniu, aby zaprosić wszystkich Państwa do odwiedzania NOWEJ BIBLIOTEKI w Haczowie.

„Czytanie  rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”. Cyceron

„W książkach zbieramy tylko rozkwitłe kwiaty ziaren kiełkujących w nas samych”. – Maria Konopnicka

„Czytajmy i uczmy się, chciejmy tylko, a będziemy wolnymi”.Tadeusz Kościuszko

 

Wandzia

Zamiast kwiatków, zamiast wstążki

Kupowała Wandzia książki;

Ale żadnej nie czytała:

Ot, tak tylko, byle miała.

Na to matka jej powiada:

„Książka w szafie nic nie nada.

Pszczółka z kwiatów miodek chwyta;

Kto ma książkę, niechaj czyta”.  – Stanisław Jachowicz

 

 

Do Młodych Czytelników

Słuchajcie, urwipołcie, brzdące, basałyki,

Z których każdy z majtasów zbyt krótkich wyrasta.

Dosyć cukrów i słodyczy, precz wszystkie pierniki,

Pod choinką ma tylko książka być i basta. […] Kornel Makuszyński

Szanowni Państwo nowa Biblioteka posiada dużą i jasną czytelnię, w której można czytać i przeglądać następujące czasopisma:

Pani moda i uroda

Pani domu porady i inspiracje

Mówią wieki i historia

Do Rzeczy Historia

Newsweek Psychologia

Mój Piękny Ogród

Poradnik Domowy moda i uroda

100 Rad moda i uroda

Znad Willi kultura i sztuka

Kumpel Uroda I Medycyna zdrowie i uroda

Przyjaciółka porady i inspiracje

Babcine Recepty zdrowie i uroda

Ludzie I Wiara religia

Poradnik Bibliotekarza

          GMINNA BIBLIOTEKA  PUBLICZNA

                    w HACZOWIE CZYNNA:

            Pn.         –    7.30        –    18.00

            Wt.        –    7.30        –    18.00

            Śr.          –    7.30        –    18.00

            Czw.      –    7.30        –    18.00

            Pt.          –   7.30         –    18.00

 

           oraz w każdą ostatnią sobotę miesiąca

                              od 7.00  do 15.00

                             ZAPRASZAMY !

Dyrektor GBP W Haczowie

Grażyna Serafin

o autorze