V NARODOWE CZYTANIE – „QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA

V NARODOWE CZYTANIE – „QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA
13-09-2016 No Comments blog Monika Filak

3 września  2016r.,odbyła się akcja publicznego czytania  „ Quo vadis”  Henryka Sienkiewicza, zorganizowana w ramach V. ogólnopolskiej edycji „ Narodowego Czytania”.  Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. To doskonały przykład na to, że powieść, która wyszła 120 lat temu spod pióra polskiego noblisty, wciąż motywuje do czytania, prawdziwie wielkiej literatury.

W tegorocznej edycji „ Narodowego Czytania” uczestniczyła także Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie wraz z filiami. Do współpracy zaproszono przedstawicieli różnych stanów, między innymi po to, aby nadać temu wydarzeniu należny charakter. A zatem w każdej miejscowości na terenie naszej gminy, można było włączyć się w ten zaszczytny projekt, dający impuls do budowania więzi kształtującej poczucie narodowej wspólnoty.

Poszczególne fragmenty powieści odczytali nauczyciele, członkinie Dyskusyjnego Klubu  Książki, panie z Koła Gospodyń Wiejskich , przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, bibliotekarze oraz  dzieci i młodzież z miejscowych Szkół Podstawowych  i Gimnazjalnych. Szczególne słowa uznania należą się  najmłodszym uczestnikom, którzy zachowali właściwą postawę, pełną taktu i kultury osobistej. Widać, więc, że ciężka praca wychowawców procentuje.

Organizatorzy imprezy zadbali również o dobór przestrzeni, które trafnie oddawałyby ducha przedstawianej epoki. I tak w Haczowie spotkanie odbyło się przy budynku stanowiącym część dawnych zabudowań dworskich. W takiej scenerii można było stworzyć naprawdę ciekawe widowisko. W filiach bibliotecznych również postarano się o ciekawy i stosowny wystrój wnętrz.  Przygotowano piękne kostiumy, rekwizyty, pamiątkowe tablice, wystawki książkowe i oprawę muzyczną wraz z krótkimi  fragmentami z filmu „Quo vadis.”

Spotkanie było również wspaniałą okazją do prezentacji bogatego dorobku literackiego Henryka Sienkiewicza, wysłuchania ciekawostek z życia pisarza, opinii krytyków literackich, wspomnień przyjaciół, znajomych, w tym wybitnych pisarzy tamtego okresu.

Na radosny charakter spotkania wpłynęła również piękna pogoda, rozdająca każdemu z nas ciepły promyk słońca. Pomimo, że czytanie miało spontaniczny charakter, to wszyscy lektorzy wykonali je w prawdziwie mistrzowskim stylu. Uczestnicy mogli się niejako przenieść do czasów Nerona i dotknąć oczyma wyobraźni czasów upadającego imperium rzymskiego. Niech przytoczony cytat będzie klamrą spinającą treść i przesłanie płynące z literackiego przekazu, które w tym roku rozbrzmiewało, w każdym zakątku naszego kraju.

„I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór, a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich, miastu i światu.”  

Słowa zawarte w epilogu powieści „Quo vadis” zwracają uwagę nie tylko na kwestie wiary w Boga i jej trwałości, ale także filozoficzne, związane z trwałością istnienia.

Na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil, każdy uczestnik otrzymał oryginalne zdjęcie, przedstawiające Forum Romanum, Coloseum, Kościół Domine Quo Vadis i drogę, którą wedle legendarnego przekazu, miał uciekać z Rzymu św. Piotr. Najmłodsi uczestnicy  otrzymali okolicznościowe dyplomy. Każdy z przybyłych gości mógł ozdobić książkę lub zdjęcie, pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Pozostaje żywić nadzieję, że to spotkanie nie było dla nas czasem straconym. Przyznajemy zgodnie, że zawsze można lepiej, piękniej i więcej. Zapraszamy, więc dzisiaj wszystkich , na następne, wspólne „ Narodowe Czytanie”.

Składamy serdeczne podziękowania, przybyłym gościom, nauczycielom, młodzieży szkolnej, dzieciom przybyłym wraz z rodzicami i dziadkami, również przyjaciołom biblioteki i wszystkim  pracownikom, zaangażowanym w organizacji akcji.

 

Z wyrazami szacunku pracownicy gminnych bibliotek.

 

 

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *