Tydzień Czytania Dzieciom w bibliotece w Jabłonicy Polskiej

Tydzień Czytania Dzieciom w bibliotece w Jabłonicy Polskiej
4-07-2018 No Comments blog Monika Filak

„Czytanie łączy” – pod takim hasłem odbył się tegoroczny, XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Organizatorem wydarzenia była Fundacja  „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Biblioteka w Jabłonicy Polskiej również przyłączyła się do tej akcji.

W dniu 4 czerwca 2018 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej wraz z wychowawczynią Panią Martą Matusz. Na początku spotkania porozmawialiśmy o książkach, o jej historii, o tym w jaki sposób książka powstaje i jakie zawody wiążą się z jej powstawaniem. Następnie dzieci wysłuchały fragmentu książki Zofii Staneckiej – „Tajemnica namokniętej gąbki” z serii wydawniczej Księżycowy kamień przeczytanej przez bibliotekarza.

W dniu 20 czerwca 2018 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Panią Jolantą Pyzia. Dzieci chętnie podzieliły się informacją o ostatnio przeczytanych książkach i o swoich ulubionych bohaterach. Następnie dowiedziały się jak zbudowana jest książka i jak nazywają się jej poszczególne elementy. Dla sprawdzenia wiedzy na ten temat dzieci rozwiązały krzyżówkę, której hasło „czytanie łączy” odczytaliśmy wspólnie. Porozmawialiśmy sobie również na temat dbałości i poszanowania książek. W dalszej części spotkania naszym czytelnikom została przybliżona postać wielkiego pisarza i przyjaciela dzieci i młodzieży – Kornela Makuszyńskiego, z zachętą do odwiedzenia podczas wakacyjnych wędrówek muzeum poświęcone pisarzowi w Zakopanem w willi Opolanka. Następnie z dużą uwagą wysłuchali fragmentu książki Anny Czerwińskiej – Rydel: „Słońcem na papierze – wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim. Po zakończonym czytaniu dzieci ochoczo odpowiadały na zadane pytania dotyczące treści książki. W dalszej części spotkania dla dzieci zostały przygotowane zagadki czytelnicze. Oczywiście wszyscy znakomicie poradzili sobie z odpowiedziami.

Na zakończenie spotkań nasi uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

Wszystkim dziękuję za miło spędzony czas na czytaniu i życzę dużo” słońca”.

„Sto razy już mówiłem, gadałem bez końca i wciąż będę wszystkim smutnym przypominał, ze dom, w którym jest książka jest przybytkiem słońca. A dom, w którym jej nie ma to mroczny kryminał”.

/ Kornel Makuszyński/

 

Marzena Kielar

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *