Papierowy Teatr Kamishibai w Bibliotece w Jabłonicy Polskiej

Papierowy Teatr Kamishibai w Bibliotece w Jabłonicy Polskiej
1-06-2016 No Comments blog Monika Filak

W Bibliotece Publicznej w Jabłonicy Polskiej odbyły się zajęcia edukacyjno-kulturalne z udziałem najmłodszych czytelników pod hasłem: „ zabawa w teatr.” Panie bibliotekarki przekazały zainteresowanym uczestnikom zamysł powstania teatrzyku obrazkowego, oraz wyjaśniły, na czym polega  technika Papierowego Teatru Kamishibai.  Gościem specjalnym była Pani Katarzyna Stachowicz, która od wielu lat jest nie tylko wiernym czytelnikiem, ale przede wszystkim przyjacielem tutejszej biblioteki. Na co dzień pracuje, jako nauczyciel i wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Brzozowie.  Z wykształcenia, jest nie tylko pedagogiem, logopedą, ale również bibliotekarzem, co bardzo korzystnie wpływa na naszą współpracę, ponieważ doskonale zna środowisko bibliotekarskie, promuje literaturę fachową i bardzo chętnie dzieli się doświadczeniami zdobytymi w pracy na rzecz wyrównywania szans rozwoju dzieci i młodzieży zmagającej się z pewnymi ograniczeniami intelektualnymi. Uwrażliwia nas tym samym na działania integracyjne, uczy empatii i kultury bycia razem.

Czym jest teatrzyk obrazkowy Kamishibai?

Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową  skrzynkę, wykonaną na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Kamishibai może być używany z powodzeniem w domu jak i w bibliotekach, księgarniach, szkołach , przedszkolach czy dziecięcych oddziałach szpitalnych, zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze. Jest lekki i łatwy do transportu. W przeciwieństwie do przewracanej kartki w książce, ilustracje Kamishibai pojawiają się przed odbiorcą, tworząc integralną całość.

Oto walory dydaktyczne teatrzyku:

Kamishibai jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania, najmłodszym uczniom może pomóc w nauce alfabetu czy składania sylab w wyrazy. Gotowe plansze ze specjalnie przygotowanymi bajkami i ilustracjami można dobierać w zależności od wieku grupy dla której wystawiane jest przedstawienie.

Sztuka teatralna wystawiana w naszej bibliotece nosiła tytuł „ Rower Walentynki” i wywołała miłe, twórcze zamieszanie. Dzieci były zachwycone przebiegiem, teatrzykowego spektaklu, ponieważ mogły również wykazać się własnym pomysłem. Dostały propozycję napisania scenariusza do wymyślonej przez siebie bajki, wykorzystując przy tym zasadę teatru obrazkowego oraz magiczną skrzynkę. Barwnie opowiedziały  wymyśloną przez siebie historię. Pani Kasia była bardzo zadowolona ze szczerego uśmiechu goszczącego na buziach „małych artystów” i ich dużego zaangażowania przy tworzeniu scen obrazkowych.  Z pewną satysfakcja zauważyła, że „mali aktorzy” wykazali dużą pomysłowość i niebywałą inwencję twórczą. Wspólnie przekonaliśmy się, że pomysł na takie zajęcia jest nie tylko doskonałą formą spędzania wolnego czasu, ale również może posłużyć, jako pewna pomoc dydaktyczna podczas zajęć w różnych placówkach wychowawczych i kulturalnych. Na zakończenie przedstawienia dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy, jako nagrodę za udział i wzorowe zachowanie. Uśmiechnięte maluchy ze swojej strony zapewniały, że chętnie przyjdą na kolejną zabawę w teatr.

 

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *