„Od pisania do czytania”

„Od pisania do czytania”
28-06-2016 No Comments blog Monika Filak

Dnia 17 i 21 czerwca w Bibliotece Publicznej w Malinówce miało miejsce przedwakacyjne spotkanie z uczniami uczęszczającymi do miejscowego Zespołu Szkół. W bibliotece gościły  dzieci z klasy I, II i III, które przyszły do nas z wizytą pod opieką pań wychowawczyń:  pani Bogusławy Krauz, pani Jolanty Kielar i pani Marii Rachwał. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Od pisania do czytania„ i miało na celu przedstawienie krótkiej historii pisma, papieru, książki i druku oraz drogi, jaką pokonuje książka od momentu pomysłu na jej napisanie, aż do chwili zajęcia miejsca na półce w bibliotece.

Dzieci mile zaskakiwały nas zdobytą wiedzą na temat historii książki, jej roli i znaczenia w edukacji i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Pani bibliotekarka omówiła formy działalności biblioteki, wymieniła rodzaje gromadzonych zbiorów i przedstawiła sposoby układu i opisu księgozbioru na bibliotecznych regałach. Zapoznała także dzieci z obowiązującym regulaminem wypożyczalni i czytelni , w tym również czytelni internetowej. Dzieci pięknie odpowiadały na pytania , jak należy zachować się w bibliotece oraz, jak obchodzić się z książką, aby mogła jak najdłużej służyć innym. Mali czytelnicy pochwalili się dużą znajomością i ilością przeczytanych książek, ponieważ chętnie korzystają z bogatej oferty, jaką proponuje biblioteka szkolna. Z łatwością więc układały rebusy, odgadywały i  układały tytuły lektur szkolnych z uprzednio rozsypanych fragmentów tekstu. Chętnie obejrzały wystawkę prezentowanych nowości wydawniczych i tych nieco starszych lektur. Dowiedziały się, że z niektórych kolekcji, czerpie już trzecie pokolenie miłośników literatury. Książki wyeksponowano również po to, aby zachęcić wychowanków do czytania podczas nadchodzących wakacji. Spora liczba dzieci dokonała wypożyczenia, a reszta niebędąca jeszcze stałymi czytelnikami, zobowiązała się do odwiedzania biblioteki publicznej.

Spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Jak słusznie zauważyły panie nauczycielki dzieci przejawiają ogromne zainteresowanie książką, uczestnictwem w konkursach plastycznych, poetycko literackich i zajęciach edukacyjnych. Dziękujemy bardzo wychowawcom, nauczycielom i bibliotekarzom za pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa w środowisku lokalnym i nie tylko.

Życzymy wszystkim zasłużonego odpoczynku i udanych wakacji.

Dziękuję i zapraszam na następne spotkania w bibliotece.

 

Grażyna Serafin

 

 

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *