„NARODOWE CZYTANIE” w GBP w HACZOWIE ORAZ FILIACH BIBLIOTECZNYCH

„NARODOWE CZYTANIE” w GBP w HACZOWIE ORAZ FILIACH BIBLIOTECZNYCH
23-09-2019 No Comments blog Grażyna Serafin

Za nami kolejna odsłona „Narodowego Czytania”. Na tegoroczne spotkanie w Haczowie wybraliśmy „Skwerek” przy rondzie po to, aby podkreślić, że Narodowe Czytanie to akcja społeczna, która polega na publicznym, wspólnym czytaniu z mieszkańcami fragmentów poszczególnych  dzieł, popularyzująca czytelnictwo i znajomość literatury narodowej

Patronat honorowy nad ogólnopolską akcją objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a w gminie Haczów, tradycyjnie, głównymi organizatorami są: Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filiami i Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania było: Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie.

 „To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreślił Prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania”.

Przybyłych gości przywitała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej p. Grażyna Serafin. Prowadząca zaczęła spotkanie od krótkiego wprowadzenia mającego przybliżyć publiczności genezę i uniwersalne treści wybranych utworów. Następnie Wójt Gminy Haczów p. Stanisław Jakiel zainicjował Narodowe Czytanie poprzez odczytanie listu od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy. Czytanie fragmentów nowel: „Katarynka B. Prusa”, „Rozdziobią nas kruki, wrony S. Żeromskiego” i „Orki Władysława Stanisława Reymonta” połączono z montażem słowno-muzycznym o charakterze patriotycznym, ponieważ Narodowe Czytanie w tym roku odbywało się tuż po uroczystości obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Zaproszenie na „Narodowe Czytanie” przyjęli przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych oraz pozarządowych jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń i klubów. Na szczególne słowa uznania zasługują dzieci przedszkolne i szkolne, które spontanicznie i przepięknie recytowały wiersze i wybrane fragmenty nowel. Akcja ta, jak powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, niezmiennie udowadnia, „że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”. Narodowe Czytanie w gminie Haczów, doskonale wpisało się w przepiękną, jesienną aurę i przebiegało w miłej i radosnej atmosferze, co nas napawa dużym optymizmem i daje nadzieję na dalszą współpracę i kontynuację tego wydarzenia w latach następnych.

Biblioteka  w Malinówce miała zaszczyt gościć panie z koła gospodyń, które przybyły na narodowe czytanie. Mieszkanki Malinówki spotkały się, aby wspólnie czytać wybraną lekturę, a była nią książka Marii Konopnickiej pt. „Dym”. Dzieło to zachwyca swą prostotą i niepowtarzalnością, a losy bohaterów nasuwają refleksję nad światem i życiem, przypominają nam o tym co już było o historii której nie wolno nam nigdy zapominać. Po przeczytaniu noweli i poczęstunku w miłej atmosferze czytelniczki rozeszły się do domów.
Dziękuję paniom z koła gospodyń za to, że zechciały uczestniczyć w narodowym czytaniu, które łączy ludzi, mówi p. Urszula Chrobak w imieniu pracowników filii bibliotecznych.

Dyrekcja Biblioteki składa serdeczne podziękowania przybyłym gościom, przedstawicielom poszczególnych instytucji, organizacji, stowarzyszeń, klubów, nauczycielom, wychowawcom, opiekunom oraz dzieciom i młodzieży szkolnej i przedszkolnej. Ponadto dziękuję wszystkim pracownikom Biblioteki i Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie zaangażowanym w organizację wydarzenia. Poniżej zamieszczamy fotki ze spotkań w poszczególnych miejscowościach gminnych.

 

 

Grażyna Serafin

 

Fotki z uroczystości: Haczów,Trześniów,Wzdów,Malinówka, Jabłonica Polska, Jasionów

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *