Monika Kowaleczko-Szumowska – ,,Galop’44”

Monika Kowaleczko-Szumowska – ,,Galop’44”
10-06-2015 No Comments blog,DKK dkaszuba

Dnia 10 czerwca 2015 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie miało miejsce kolejne już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Jego tematem była powieść Moniki Kowaleczko-Szumowskiej zatytułowana ,,Galop’44”.

Akcja utworu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: współczesnej i historycznej – dotyczącej Powstania Warszawskiego. Główni bohaterowie – bracia Mikołaj i Wojtek – za sprawą Dziadunia i repliki kanałów „powstańczych” w stołecznym muzeum zostają przeniesieni do Warszawy ogarniętej wojenną zawieruchą. Tutaj muszą nauczyć się sobie radzić w nowej rzeczywistości. Zmienia się im i ich system wartości. Internet i inne nowoczesne wynalazki przestają się liczyć – nic nie znaczą w konfrontacji z tym, co dzieje się po „drugiej” stronie.

Relacje świadków minionych zdarzeń nie są już tylko czczą gadaniną dla młodzieńców. „Zrozumieli historię”, bo doświadczyli jej na własnej skórze. „Poznali na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiedzieli się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość”.

I młodzież, i dorośli nie będą rozczarowani tą „lekturą”. A dlaczego tytuł „Galop…” – nie zdradzę…

Panie – Klubowiczki chętnie dyskutowały o przeczytanym utworze, prezentując własny punkt widzenia i refleksje. Nieszablonowe ukazanie tematyki wojennej było dodatkowym walorem przeczytanej książki. Podobnie jak na poprzednim spotkaniu i ta powieść stała się punktem wyjścia do rozmów o kilku innych pozycjach wydawniczych. Można je znaleźć na półkach Naszej Biblioteki i nie tylko naszej, a doświadczenia czytelnicze pań uczestniczących w spotkaniu mają w tym względzie niebagatelne znaczenie.

Iwona Leszek – Tasz

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *