Małgorzata Gutowska-Adamczyk – „Fortuna i namiętności”

Małgorzata Gutowska-Adamczyk – „Fortuna i namiętności”
24-11-2015 No Comments blog,DKK dkaszuba

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem przedmiotem dyskusji była książka Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk pt. „Klątwa”, która jest pierwszym tomem powieści „Fortuna i namiętności”.

„Fortuna cię zmiennicza zawsze poniewiera, Co jedną ręką daje, to drugą wydziera.”

SENEKA

Tą jakże wymowną sentencją zaczyna swoją powieść autorka, którą znamy z wcześniejszych pozycji książkowych takich jak „Cukiernia pod Amorem” czy „ Podróż do miasta świateł”.

W tej powieści występują nowi bohaterowie, ale cechuje ją ten sam kunszt literacki, ta sama dbałość o realia historyczne. Wszystkie panie zgodziły się ze zdaniem wypowiedzianym przez Magdalenę Zawadzką, odtwórczynię filmowej roli Baśki Wołodyjowskiej, że Henryk Sienkiewicz ma godną następczynię. Akcja omawianej powieści rozgrywa się na Litwie w 1773 roku. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Pamięć niesłusznie straconej dziewczyny prześladuje sprawców. Zaczynają się dziać nieprzewidziane sytuacje. Owiane aurą tajemniczości wydarzenia stają się przyczynkiem do dyskusji pań na temat czarów, guseł i porzekadeł, które nadal pokutują w naszej tradycji narodowej. Równolegle do tych wydarzeń toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa? Miłość, nienawiść, intrygi, zdrada. Litwa i Korona w niezwykle barwnych, ale i groźnych dla Polski czasach pierwszej połowy XVIII stulecia. Powieść pełna niesamowitych zdarzeń i zwrotów akcji. Dodatkowym walorem literackim jest niewątpliwie kwiecisty, staropolski język. Czyta się ją jednym tchem, ale gdzieś na dnie serca pozostaje pytanie : czy Polak potrafi wyciągać wnioski z niechlubnej przeszłości? Czy ta nieszczęsna „fortuna ciągle kołem się toczy? Jakże tęsknimy do czasów oraz cech, które widzimy u pozytywnych bohaterów powieści. Miłość, honor, prawda, hojność.

Jak potoczą się dalsze losy bohaterów dowiemy się z kolejnego tomu powieści pt. „ Zemsta”? Czekamy z niecierpliwością.

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *