„Mała książka Wielki Człowiek”

„Mała książka Wielki Człowiek”
6-04-2020 No Comments blog Grażyna Serafin

Czytanie dziecku równa się dobry start w przyszłość

Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie bierze udział w projekcie „Mała książka wielki człowiek”. Przedsięwzięcie skierowane jest do najmłodszych dzieci i ich rodziców.

Pierwowzorem projektu był brytyjski „Bookstart”, którego zadaniem było umożliwienie rodzicom niemowląt dostępu do bezpłatnych i dostosowanych do wieku dziecka książek. Jednym z głównych zadań projektu stało się zachęcenie rodzin, aby jak najwcześniej, czytały swoim dzieciom bądź opowiadały im historie, które miały rozwijać u maluszków zdolności poznawcze czy też uczyły rymowanek i piosenek wspomagających mowę. Polska kampania społeczna „Mała Książka-Wielki człowiek” ma za zadanie przypominać o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Stanowi ona kontynuację akcji „Książką połączeni”, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują „wyprawki czytelnicze”. – Projekt zachęca do rodzinnego czytania. Chodzi o to, że poprzez czytanie maluszkowi można wpływać na jego przyszłość i pomóc mu osiągnąć sukces. Wspólne czytanie sprawia, że nie tylko jest się bliżej dziecka, ale też w ten sposób wspomaga się u malucha czytanie ze zrozumieniem, tak istotne w życiu szkolnym, a później w świecie dorosłych. W dzisiejszych czasach obserwuje się bardzo niepokojący trend – dziecko czyta, ale niekiedy nie jest w stanie zgłębić kontekstu i zrozumieć tego, co właśnie przeczytało. To powoduje problemy nie tylko na lekcjach przedmiotów humanistycznych, ale też i ścisłych. Wynika to z faktu, że dzieci mniej czytają. Jednak już jakiś czas, w naszej bibliotece, daje się zauważyć niezwykle pozytywny trend – rodzice przychodzą do biblioteki z malutkimi dziećmi. Dlatego postanowiłyśmy wziąć udział w projekcie, by wykorzystać zarówno potencjał tych rodziców, jak i maluszków. Taką pasję do czytania i miłość do książek najszybciej można zaszczepić u małych dzieci. Im szybciej, tym lepiej. Poza tym udowodniono, że wspólne czytanie nie tylko łączy i scala rodzinę, wytwarzając atmosferę bliskości, ale też pomaga dziecku szybciej odnaleźć się w środowisku szkolnym, lepiej się uczy i szybciej zdobywa przyjaciół – wyjaśniała Grażyna Serafin – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Haczowie.

W ramach projektu dla małego czytelnika przygotowana została książeczka „Pierwsze wiersze dla…”. Przepięknie zilustrowana publikacja zawiera wiersze m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej czy Joanny Papuzińskiej. Podczas odwiedzin biblioteki dziecko, oprócz wspomnianej książki, otrzyma też Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Podczas kolejnej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego, dziecko otrzyma naklejkę do Karty, a po uzyskaniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dla rodziców przygotowano w prezencie broszurę informacyjną „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”.

Elżbieta Boroń

 

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *