100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Bibliotece w Jabłonicy Polskiej

100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Bibliotece w Jabłonicy Polskiej
16-11-2018 No Comments blog Monika Filak

100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

w Bibliotece w Jabłonicy Polskiej

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas corocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Biblioteka w Jabłonicy Polskiej zorganizowała w dniach 5 i 7 listopada 2018 r spotkania w ramach akcji „Mirabelka kiełkująca historia” Uczestniczyli w niej uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej wraz z wychowawczynią P. Lucyną Marecką. Celem tych spotkań było włączenie się do świętowania 100 lecia odzyskania niepodległości a także rozbudzanie zainteresowania historią Polski i promocja czytelnictwa.
Dzieci wzięły udział w warsztatach zorganizowanych na podstawie książki Jerzego Harasimowicza pt.: „Mirabelka”. Wysłuchały fragmentu książki dowiadując się jak wyglądało życie i kolejne losy tytułowej Mirabelki oraz losy kolejnych pokoleń mieszkańców Warszawy. Następnie obejrzały krótki film z wypowiedzią autora książki C. Harasimowicza o losach bohaterki książki – drzewie, które naprawdę rosło w Warszawie . Ponieważ Mirabelka miała dwa marzenia dzieci z radością i wielką ochotą przystąpiły do pracy, aby móc te marzenia spełnić. W tym celu z bibuły wykonały, żółte owoce przyczepiając je do gałązek mirabelki a następnie z przyniesionych koralików zrobiły piękne korale i zawiesiły je na drzewku. Po tej bardzo angażującej części spotkania była przerwa na mirabelkowy kompot oraz degustację owoców mirabelki.
Następnie przeprowadzona została rozmowa połączona z głośnym czytaniem kolejnych fragmentów książki. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały historii o bardzo trudnym życiu ludzi podczas II wojny światowej oraz getcie warszawskim i tragicznych losach Żydów. Niezmiernie zaciekawiła je historia polskiej bohaterki Ireny Sendlerowej, która podczas wojny wyprowadziła z getta ponad 2 500 dzieci. Uczestnicy obejrzeli film ‘”Jak Polacy ratowali Żydów. Irena Sendlerowa. Historia bez cenzury” oraz wysłuchali fragmentu wywiadu z P. Sendlerową : „Irena Sendlerowa: Trudno się nie przejąć, jak do dzieci strzelają” 
Na zakończenie tego wspaniałego spotkania uczniowie otrzymali dyplomy za udział w warsztatach, zakładki do książek oraz słodki upominek.
Marzena Kielar
o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *