Wianki w bibliotece w Trześniowie.
Wianki w bibliotece w Trześniowie.
W czwartek rano 15 czerwca w bibliotece w Trześniowie spotkały się panie na warsztatach plecenia wianków z ziół i kwiatów. Wg. Instrukcji – „Weź garść ziół, świeżych i pachnących, kilka garści kwiatów z ogrodu lub łąki. Reszta to już inwencja twórcza, jak upleść i z czego upleść”. I powstały piękne wianki…
Po co się święci wianki?
Święcenie wianków, ziół i kwiatów sprawia, że przypominamy sobie o bliskości natury oraz o odwiecznym związku człowieka z przyrodą. Zgodnie z tradycją rośliny, z których pleciemy wianki na zakończenie oktawy Bożego Ciała to mięta, macierzanka, rumianek, rozchodnik, kopytnik, jaśmin, koniczyna oraz dzika róża. Do wianków można dodać inne zioła oraz kwiaty z naszego ogródka. Średnica wianków powinna wynosić około 30 cm.
Mówimy o zwyczaju święcenia wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała, ale mało kto zna jego znaczenie i symbolikę. Przed czym chroni poświęcony wianek i z jakich roślin powinien być wypleciony?
Wianki poświęcone w czasie oktawy Bożego Ciała, są symbolem ludzkiej pracy, a także darów od Boga, które służą ludziom i wszelkim istotom na ziemi. ). Po poświęceniu w kościele zanosi się je do domów i zawiesza nad drzwiami wejściowymi. . Według wierzeń chronią domostwo przed nieszczęściami, pożarem, uderzeniem pioruna i złymi mocami. Poświęconego ziela nie można wyrzucić. Należy je przechowywać przez cały rok, a po tym okresie spalić. Stary wianek zastępuje się nowym.
Bożena Krępulec
.