Prezentacja wyrobów artystycznych z węzy pszczelej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie.

Prezentacja wyrobów artystycznych z węzy pszczelej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie.
27-11-2018 No Comments blog Monika Filak
22 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się spotkanie z Jolantą Bęben, artystką, pszczelarzem i dyplomowanym zielarzem. W czasie spotkania poznaliśmy rodzaje miodów i właściwości odżywcze produktu pszczelego, którego pochodzenie przypisuje się najstarszym ludom cywilizacyjnym, Egiptu, Grecji i chrześcijan. Pani Jolanta opowiedziała również o szerokim zastosowaniu słodkiego rarytasu w kuchni, kosmetyce, ziołolecznictwie i medycynie tradycyjnej.
Pani Joanna specjalizuje się w produkcji ekstraktów pszczelich i roślinnych. Wśród prezentowanych produktów znalazły się: pierzga, maść propolisowa, nalewka orzechowa, nagietek lekarski na miodzie, woda królowej węgierskiej oraz ocet z miodu. Z tego ostatniego produktu Pani Jolanta jest szczególnie dumna, gdyż został on zauważony na Sympozjum w Rzeszowie, otrzymała również  wyróżnienie od Ewy Wachowicz.
Pani Jolanta ma również dodatkową pasję, jaką jest „lepienie wosku”, czyli wykonane ozdób dekoracyjnych z węzy pszczelej. Po raz pierwszy prace Jolanty Bęben zostały publicznie zaprezentowane na stoisku w Krośnie podczas Karpackich Klimatów. Prace artystki zostały zauważone przez samego prezydenta pszczelarzy i powędrowały do stolicy. Od tej pory stoiska z woskowymi ozdobami znalazły swoje miejsce na organizowanych w całej Polsce targach i kiermaszach. Metodę lepienia wosku można zaliczyć do waldorfskiej metodyki prac. Specjaliści wypowiadają się, że warto stosować tej rodzaj pracy na zajęciach plastycznych w szkole bądź warsztatach rękodzielniczych. Metoda prac ręcznych jest genialna i w prosty sposób pokazuje, jak systematyczne wiązanie, plecenie, szydełkowanie, lepienie, wpływa na pobudzenie rozwoju dzieci. Sensowne zaangażowanie rąk dziecka przekłada się na wzmocnienie koncentracji, uwagi, pobudza siłę woli i w znaczny sposób poprawia sprawność małej motoryki.
Cieszymy się ze spotkania z tak wybitnie uzdolnioną plastyczką i zielarką, mieszkanką naszego regionu, która dała się poznać, jako miła i skromna osoba.
Życzymy Pani Jolancie wielu sukcesów zawodowych i cieszymy się na następne spotkania w bibliotece w Haczowie.

 

                                                                                                           Dyrektor GBP w Haczowie

wraz z zespołem pracowników.

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *