„Noc bibliotek” w JABŁONICY POLSKIEJ-podsumowanie

„Noc bibliotek” w JABŁONICY POLSKIEJ-podsumowanie
27-06-2017 No Comments blog Monika Filak

Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie Filia w Jabłonicy Polskiej przyłączyła się do III ogólnopolskiej akcji pt. „Noc bibliotek”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Czytanie porusza”.

Spotkania w bibliotece trwały przez kilka dni i miały różnorodny charakter. Rozpoczęliśmy wieczornym spotkaniem z poezją, które odbyło się 3 czerwca w godzinach popołudniowych i trwało do godz. 20.30.

Biblioteka była otwarta dla wszystkich mieszkańców, także tych niebędących czytelnikami biblioteki. Zaprosiliśmy do wspólnego czytania poezji, panie z Dyskusyjnego klubu Książki, działającego przy GBP w Haczowie. Hasło tegorocznej edycji skłoniło nas do głośnego czytania wierszy B. Leśmiana bowiem w tym roku, obchodzimy 140. rocznicę urodzin oraz 80. rocznicę śmierci tego wybitnego pisarza i poety. Z okazji tegorocznego jubileuszu tego troszeczkę zapomnianego przez nas poety, organizatorzy akcji przygotowali dla uczestników ” Nocy bibliotek ” grę towarzyską „Flirt ” z cytatami utworów B. Leśmiana. W grze wykorzystano fragmenty utworów poetyckich B. Leśmiana (zarówno tych rozproszonych, jak i zebranych w najbardziej znanych zbiorach, jak „Sad rozstajny” czy „Łąka”) oraz cytaty z „Klechd sezamowych” i „Przygód Sindbada Żeglarza”. Były przy tym wspomnienia z dzieciństwa związane z tradycją recytacji wierszy na akademiach szkolnych i lekcjach języka polskiego. Słuchaliśmy również fragmentów poezji w wykonaniu wybitnych artystów polskiej sceny. Podczas kolejnych spotkań w bibliotece gościliśmy uczniów klasy III, V i VI z Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej, którzy w trakcie spotkań w bibliotece (podsumowanie konkursu) zapoznali się z ideą prowadzonej akcji. Dla nich przygotowaliśmy film pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Ponadto zaprezentowaliśmy książki edukacyjne, pozyskane od sponsorów wspierających ogólnopolską akcję. Przy tej okazji przeprowadziliśmy krótką pogadankę o książce i wartości płynących z czytania przy wykorzystaniu bajki pt. „Coś z niczego”. Jest to opowieść o małym Józefie i jego rodzinie. Urokliwe, pełne szczegółów ilustracje oddają klimat wschodnich terenów Polski sprzed stu lat, czyli świata, który już nie istnieje. Jednocześnie jest to historia uniwersalna, nie tylko wzruszająca, ale okraszona humorem opowieść o rodzinnych wartościach. Nie wszystkie materiały edukacyjne zostały wykorzystane podczas tegorocznych spotkań, ale na pewno przydadzą się do przeprowadzenia wakacyjnych spotkań w bibliotece. W ramach tegorocznej akcji „Noc bibliotek” – biblioteka w Jabłonicy Polskiej wydzieliła miejsce na półkach bibliotecznych pod hasłem: „Chętnie przyjmę, by przeczytać- zwłaszcza te przeczytane Nie? Zapomniane”. Pomysł zrodził się pod wpływem podpowiedzi czytelników, którzy chętnie darują książki do biblioteki w ramach nieodpłatnej darowizny. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spontanicznie dzielą się własnymi lekturami, zwłaszcza literaturą dla dzieci i młodzieży.

Wszystkie spotkania upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze, na zakończenie rozdaliśmy okolicznościowe zakładki oraz ekslibrisy-naklejki promujące ” Noc Bibliotek”. Mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok do kolejnych spotkań w ramach przyszłych projektów pt. „Noc bibliotek”.

 

Grażyna Serafin

o autorze

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *