GMINY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

14-02-2019 No Comments blog Grażyna Serafin
Dnia 7 lutego 2019 r. odbyła się VII edycja Gminnego Konkursu Pięknego Czytania organizowana przez Szkołę Podstawową w Haczowie oraz Gminą Bibliotekę Publiczną. Pomysłodawcami konkursu są p. Agata Szydło i p. Anna Wulw, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej w Haczowie. Konkurs jest adresowany do uczniów klas 1-3, czyli dzieci objętych pierwszym (młodszym) etapem edukacji wczesnoszkolnej na terenie gminy Haczów. W styczniu br. odbyły się przesłuchania międzyszkolne. Na tym etapie wyłoniono finalistów do szczebla gminnego. Do II etapu przechodzą uczniowie najlepiej czytający z I etapu. W II etapie uczestnicy losują numery fragmentów tekstów. Po krótkim zapoznaniu się z nimi następuje dalsza prezentacja konkursowa.
Oto lista uczniów, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych do II etapu:
Mateusz Szarek
Sara Wróblewska
Emilia Krauz
Maja Kasprzyk
Karolina Borkowska
Aleksandra Zdybek
Szymon Mazur
Julia Rymar
Michał Wojtoń
Celem konkursu jest:
– promocja czytelnictwa,
– budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą,
– stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych,
– kształtowanie umiejętności pięknego czytania,
– uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.
W skład jury tradycyjnie wchodzą nauczyciele poloniści oraz bibliotekarze. Podczas czytania komisja zwraca uwagę na:
– płynność i bezbłędność czytania
– interpretację wybranego tekstu
– dykcję i prawidłową emisję głosu,
– ogólny wyraz artystyczny
Za każdą z w/w cech dobrego czytania uczestnik może uzyskać od 0 – 5 punktów.
Przewodnicząca jury, dyrektorka szkoły podstawowej w Jasionowie, Pani Beata Pańko przepięknie podziękowała nie tylko laureatom, ale wszystkim uczestnikom konkursu.
Ponadto pogratulowała organizatorom pięknej inicjatywy związanej z promowaniem czytelnictwa. Zwróciła uwagę, że dzieci i młodzież szkolna sięgając po książkę, a zwłaszcza czytając ją na głos nie tylko doskonali umiejętności pięknego czytania, poznaje piękno i wartości ojczystego języka, ale także rozwija talenty krasomówcze.
Spotkanie było okazją do wręczenia młodym czytelnikom nagród książkowych oraz 2 wyróżnień za płynność i bezbłędne czytanie.
JESZCZE RAZ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
                                                                                                                                                                                                                                                                                             organizatorzy
.