18-05-2022 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Szanowni Państwo,

 

W dniu 12 maja w  Gminnej Bibliotece w Haczowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze i pokaz strojów historycznych z udziałem Pani Gabrieli Glinianowicz.

Pani Gabriela przestawiła krótko swoją historię i zamiłowanie do szycia strojów szlacheckich. Krakowianka z urodzenia, została studentką archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam poznała Marcina z Sanoka, zakochanego w wiekach średnich, a zwłaszcza w starej broni. Był jednym z tych, którzy angażowali się mocno w raczkujące wówczas w Polsce rekonstrukcje historyczne. Tą pasją szybko zaraził Gabrysię. Pani Gabriela jest obecnie jest znanym i cenionym kostiumologiem historycznym o współpracę, z którą zabiegają polscy oraz zagraniczni pasjonaci, teatry, muzea i skanseny. To wielka radość i zaszczyt, że spotkaliśmy się osobiście  z autorką setek historycznych strojów damskich i męskich. Współpracowała bowiem z Karpacką Troją w Trzcinicy koło Jasła, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (jej stroje zdobią silikonowe figury największych władców Polski), Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce czy Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej. Pani Gabriela tworzy także  stroje dla teatrów i na potrzeby rekonstrukcji historycznych czy filmowych produkcji. Szyje również stroje dla Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Są to stroje, w jakich chodzili mieszkańcy miasteczka galicyjskiego.

Spotkanie było połączone z wykładem na temat historii, szycia, zdobienia,   polskich i zagranicznych strojów szlacheckich z przełomu XVII i XIII wieku. Ponadto mieliśmy okazję obejrzeć przepiękne stroje, dodatki, zdobienia i wykończenia ubiorów. Dowiedzieliśmy się dużo szczegółów nie tylko na temat szycia i zdobienia strojów, ale także zwyczajów i sposobu ubierania i noszenia starodawnych ubiorów szlacheckich.

Dziękujemy uczestnikom spotkania za tak liczne przybycie i aktywny udział w spotkaniu.

Warsztaty odbyły się w ramach realizacji zadania pod nazwą. „Haczów dla Niepodległej 2022- strzeżmy lokalnej tożsamości z wdzięczności do odzyskanej niepodległości”.

Dofinansowano ze środków Programu wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Grażyna Serafin

 

o autorze