Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”

23-10-2024 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Uprzejmie informujemy, że Gminna Biblioteka w Haczowie otrzymała dofinansowanie w ramach tego Programu na realizacje zadania pn. „Adaptacja poddasza Gminnej Biblioteki Publicznej w Haczowie z zakupem wyposażenia służącego aktywizacji i integracji społecznej”.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.

Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025.

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału i roli Gminnej Biblioteki Publicznej w gminie Haczów i regionie. Realizacja projektu obejmuje adaptację poddasza. Cała przestrzeń poddasza zostanie podzielona na kilka stref o zróżnicowanych funkcjonalnościach. Powstanie Strefa integracji – ogólnodostępne pomieszczenie w centralnej części obiektu, strefa multimedialna przeznaczona do edukacji i animacji kulturowej oraz strefa dla formalnych i nieformalnych grup senioralnych w celu prowadzenia zajęć aktywizacyjnych i integracyjnych.

Zadanie „Adaptacja poddasza Gminnej Biblioteki Publicznej w Haczowie z zakupem wyposażenia służącego aktywizacji i integracji społecznej” zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.

Uzyskano dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z budżetu państwa w
kwocie: 1 748 250 zł.