„Kresy Wschodnie w poezji polskiej”

„Kresy Wschodnie w poezji polskiej”
25-04-2022 No Comments Nowości Grażyna Serafin

Szanowni Państwo,

Dnia 21 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się spotkanie z Panią Zofią Lisik pod zatytułowaniem: „Kresy Wschodnie w poezji polskiej”. Pani Zofia poprowadziła wykład na temat bogatej i bolesnej historii Kresów. Zaprezentowała obraz najcenniejszych zabytków, najwybitniejszych osób z dziedziny kultury, sztuki i nauki, którzy odegrali doniosłą rolę w historii Polski i nie tylko.

W bardzo ciekawy i szczegółowy sposób opowiadała i prezentowała piękne foldery z podróży po Kresach Wschodnich. Dodatkowym atutem spotkania było połączenie wykładu z cytowaniem przepięknych strof wybranych z cennego kanonu polskiej prozy, poezji i spisanych wspomnień wybitnych Polaków żyjących lub przebywających kiedyś na Kresach. Pani Zofia przeplatała również swoją relację pięknymi utworami muzycznymi w wykonaniu znamienitych pieśniarzy i bardów polskiej sceny muzycznej, nacechowanymi miłością i wspomnieniami z podróży po Kresach.

Była to prawdziwa uczta duchowa dla miłośników podróży, literatury, poezji oraz ciekawa lekcja historii Polski. Okazało się, że przy pomocy literatury, poezji i muzyki można pięknie opowiadać o tym, co nas boli, dzieli, smuci, ale także o tym, co nas uskrzydla, ubogaca i uszlachetnia, jako człowieka.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli na spotkanie w bibliotece i za wspólnie spędzony czas.

 

Dyrektor GBP w Haczowie

Grażyna Serafin

o autorze